Jak często należy myć twarz, jeśli masz trądzik

0

Chociaż trądzik nie jest spowodowany brakiem oczyszczenia twarzy, nie ma wątpliwości, że regularne oczyszczanie jest ważnym krokiem w rutynowym leczeniu trądziku. Ale ile razy dziennie powinno się myć twarz?

A Twice-Daily Cleansing to wszystko, czego potrzebuje Twoja skóra

Numer magicznego mycia twarzy jest na ogół ustalony na dwa. Oczyszczanie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, wystarczy do oczyszczenia makijażu, brudu i dodatkowego oleju na skórze, ale nie za dużo, by było irytujące. Jeśli będziesz spocony lub szczególnie brudny, może być potrzebne trzecie oczyszczanie. Może po uderzeniu w siłownię?
Ważne są również produkty, których używasz do czyszczenia twarzy. Silniejszy nie zawsze jest lepszy. Skóra na twarzy jest delikatna, więc nie chcesz używać ostrych środków czyszczących ani mydeł. To antybakteryjne mydło do rąk nie ma. Tak samo jak mydła w kostkach, które pozostawiają skórę napiętą i rozebraną. A otarcie alkoholu? Nigdy nie używaj go do czyszczenia twarzy! Zamiast tego wybierz środek czyszczący, który pozostawi skórę czystą, ale nie przesuszoną i pozbawioną skóry.

Pamiętaj, trądzik nie jest spowodowany przez brudną twarz
Należy jednak pamiętać, że trądzik nie jest spowodowany brudną twarzą. Jeśli jesteś podatny na złamania, nie oznacza to, że nie dbasz o swoją skórę.

W rzeczywistości większość osób cierpiących na trądzik jest skrupulatnych w utrzymywaniu czystości skóry – ale wypryski nadal się zdarzają. To dlatego, że trądzik jest spowodowany czynnikami całkowicie niezależnymi od schematu pielęgnacji skóry.
Ludzie z trądzikiem mają komórki skóry, które nie znikają prawidłowo i są bardziej wrażliwe na podrażnienia spowodowane przez bakterie powodujące trądzik, zwane Propionibacteria acnes. Hormony odgrywają również rolę w rozwoju trądziku.

Mycie zbyt często może pogorszyć trądzik

Nadmierne mycie twarzy może być tak samo złe (a nawet gorsze) niż całkowite jej oczyszczenie. Jeśli zbyt często myjesz twarz, możesz łatwo usunąć wszystkie dobre oleje, których potrzebuje Twoja skóra, aby zachować elastyczność.
Możesz także rozbić kwaśny płaszcz, który jest powłoką ochronną, którą mamy na skórze, złożoną z potu, oleju i dobrych bakterii. Dla silnej, zdrowej skóry potrzebujesz mocnego, zdrowego płaszcza kwasowego.

Czyść zbyt często i łatwo możesz uzyskać skórę suchą, czerwoną, łuszczącą się i podrażnioną. Prawdopodobnie nie wynik, którego szukasz! Szorowanie jest również nie-nie. Ostre zarośla nie oczyszczają skóry szybciej, ale mogą podrażniać skórę i nasilać wypryski.

Czyszczenie samo w sobie nie wystarczy, aby oczyścić trądzik

Dobra pielęgnacja skóry pomaga oczywiście usuwać brud, nadmiar oleju, makijaż i tym podobne, i może pomóc w zmniejszeniu zatorów porów. Ale oczyszczanie za pomocą zwykłego mydła lub mycia twarzy, a woda po prostu nie wystarczy, aby usunąć trądzik. Rozważ swoje dwa razy dziennie oczyszczanie jako pierwszy krok w rutynowym leczeniu trądziku. Krok drugi powinien polegać na regularnym stosowaniu produktu do leczenia trądziku.

W przypadku łagodnych wyprysków możesz najpierw wypróbować produkty trądzikowe dostępne bez recepty. Te z kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu są najbardziej skuteczne. Używaj ich regularnie przez kilka tygodni i sprawdź, czy to pomaga wygładzić guzki i wyraźne pryszcze.

Bardziej dotkliwe lub zapalne wypryski nie poprawią się w przypadku produktów trądzikowych kupowanych w sklepie. Zamiast tego będziesz potrzebować leków na trądzik na receptę od swojego lekarza. Zapewnią ci one lepszy efekt przy czyszczeniu skóry.
Pamiętaj tylko, że wszystkie miejscowe leki na trądzik, zarówno bez recepty, jak i na receptę, działają najlepiej po nałożeniu na świeżo umytą, ale dokładnie wysuszoną skórę.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here