Najczęstsze przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet

0

Jeśli jesteś kobietą, która nie ma pożądania seksualnego lub może gorzej, masz pragnienie, ale nie możesz cieszyć się seksem z powodu bólu, suchości pochwy lub innych warunków, nie jesteś sam. Wiele czynników w życiu kobiety może wpływać na funkcje seksualne, co często prowadzi do obniżenia jakości życia jej i jej partnera. Badania sugerują, że nawet 40 procent kobiet doświadcza pewnego stopnia dysfunkcji seksualnych, a około 12 procent zgłasza niepokojące problemy ze zdrowiem seksualnym.

Dysfunkcja seksualna odnosi się do problemu podczas jakiejkolwiek części aktywności seksualnej, od podniecenia do orgazmu. Czynniki fizyczne, takie jak choroby, operacje i zmiany hormonalne związane z menopauzą są często związane z dysfunkcjami seksualnymi kobiet, jak również bardziej oczywistymi problemami stresu życiowego i trudności w związku. Tutaj omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn fizycznych, że kobieta może nie mieć ochoty na seks lub doświadczać wyzwań związanych z seksem.

Usunięcie macicy

Histerektomia jest najczęstszym zabiegiem ginekologicznym, a około 20% kobiet stwierdza pogorszenie funkcji seksualnych po operacji. Kobieta może mieć całkowitą histerektomię, czyli usunięcie całej macicy i szyjki macicy, częściową lub całkowitą histerektomię, czyli usunięcie macicy z zachowaniem szyjki macicy lub radykalną histerektomię, która usuwa macicę, jak również struktury wokół niego, takie jak jajniki i węzły chłonne (mogą być wykonane w celu leczenia nowotworów układu rozrodczego).

Usunięcie macicy i jajników powoduje duży spadek hormonów płciowych. Hormonalna terapia zastępcza – z lub bez zastąpienia testosteronu – może pomóc w przywróceniu funkcji seksualnych u kobiet doświadczających trudności seksualnych po tym zabiegu. Badania pokazują, że terapia estrogenowa u kobiet po menopauzie, które przeszły histerektomię, może poprawić przepływ krwi przez pochwę, suchość pochwy i niezdolność do orgazmu. Leczenie testosteronem może poprawić pożądanie seksualne i pobudzenie.
Niektóre kobiety uważają, że po histerektomii brakuje im skurczów macicy, które wcześniej wiązały się z orgazmem. Usunięcie szyjki macicy może spowodować zmianę odczuć fizycznych doświadczanych podczas głębokiej penetracji podczas stosunku. Istnieje duże zróżnicowanie w funkcjonowaniu seksualnym po histerektomii.

Pochwica

Pochwica jest uporczywym lub nawracającym skurczem zewnętrznej części pochwy, która przeszkadza w stosunku. Powoduje, że stosunek pochwowy jest bolesny lub trudny, a także może zapobiegać badaniom miednicy.
Zwykle można go leczyć za pomocą rozszerzaczy pochwy o rosnącej średnicy oraz treningu relaksacyjnego. Wskaźnik sukcesu wzrasta u par, w których partner jest zaangażowany w proces terapii. Podczas gdy leczenie może pomóc, ważne jest, aby pamiętać, że niektóre kobiety mają bardzo intymne, pełne miłości relacje bez stosunku.

Peri-menopauza i menopauza

Kiedy kobieta zbliża się do menopauzy, zaczyna przechodzić głębokie zmiany hormonalne, w tym gwałtowny spadek poziomu estrogenów. Powoduje to często uderzenia gorąca, suchość pochwy, nocne poty, wahania nastroju i zmniejszoną wrażliwość na dotyk seksualny. Testosteron spada z wiekiem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, co może również zmniejszyć pożądanie seksualne kobiety.

U kobiet po menopauzie lub w okresie okołomenopauzalnym zastąpienie estrogenów może zmniejszyć ból podczas stosunku i ułatwić nawilżenie pochwy.
Badania wykazały również, że testosteron zwiększa libido u kobiet, więc jeśli obniżone pragnienie jest spowodowane spadkiem poziomu hormonów, może to być bardzo prawdopodobne dzięki testosteronowi. Jednak do tej pory w tych badaniach stosowano wysokie dawki testosteronu, które mogą prowadzić do maskulinizacji, jeśli są przyjmowane przez dłuższy czas.

Chociaż DHEA jest również hormonem męskim, niewiele było badań nad jego wpływem na kobiety i żadne nie wykazało, że poprawia libido kobiety.
Jeśli przechodzisz menopauzę lub jesteś w latach poprzedzających ją i zauważysz zmianę funkcji seksualnych, możesz spróbować zwiększyć grę wstępną lub zmysłowy, co może wzmocnić połączenie między tobą a twoim partner. Możesz także używać smarów i unikać pozycji seksualnych, które umożliwiają bardzo głęboką penetrację.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here