Objawy PTSD po napaści seksualnej

0

Termin „napaść na tle seksualnym” odnosi się do szeregu zachowań, które wiążą się z niepożądanym kontaktem seksualnym, takich jak molestowanie seksualne lub gwałt. Napaść na tle seksualnym jest niezwykle powszechna. Na przykład duże badania ankietowe przeprowadzane wśród ludzi w Stanach Zjednoczonych wykazały, że 13% do 34% kobiet zostanie w pewnym momencie życia zaatakowanych seksualnie, a 14,5% do 31% osób przeżyje przynajmniej jedną próbę lub ukończenie rzepak. Osoby, które przeżyły napaść seksualną z dzieciństwa, mają większe prawdopodobieństwo ponownego napaści w dorosłym życiu.

Doświadczenie usiłowania lub ukończenia gwałtu może mieć ogromny wpływ na życie człowieka. Jeśli zostałeś zgwałcony, ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie późniejsze zmiany w twoich myślach lub zachowaniach, ponieważ mogą one w znacznym stopniu zakłócać twoją zdolność do skutecznego funkcjonowania w różnych obszarach życia.

Zmiany psychologiczne

Jak można się było spodziewać, osoba, która została zgwałcona, na ogół doświadcza wysokiego poziomu cierpienia zaraz potem. Na przykład gwałt może wywołać silne poczucie wstydu, winy, niepokoju, strachu, gniewu i smutku. Istnieje gwałt związany z gwałtem, który może jeszcze bardziej zwiększyć poczucie wstydu. Uczucia te mogą z czasem ustąpić niektórym ludziom; jednak inni będą doświadczać jakiejś formy psychicznego cierpienia przez miesiące lub lata.

Ponadto osoba, która przeżyła gwałt, może odczuwać objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD). Na przykład mogą wystąpić koszmary nocne lub natrętne myśli i wspomnienia. Mogą czuć się tak, jakby zawsze znajdowali się w niebezpieczeństwie lub muszą zawsze mieć się na baczności i mogą nie ufać innym.

PTSD nie jest jedynym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może rozwinąć się po gwałcie. Stwierdzono również, że osoby, które przeżyły gwałt, są narażone na wysokie ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z używaniem substancji, poważnej depresji, uogólnionego zaburzenia lękowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i zaburzeń odżywiania. Ryzyko tych zaburzeń może być większe dla osób, które doświadczyły napaści seksualnej w młodszym wieku.

Problemy ze zdrowiem fizycznym

Gwałt może wywołać szereg chronicznych stanów fizycznych. Na przykład stwierdzono, że kobiety, które zostały zgwałcone, częściej doświadczają przewlekłego bólu miednicy, zapalenia stawów, problemów trawiennych, przewlekłego bólu, drgawek i bardziej intensywnych objawów przedmiesiączkowych. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że traumatyczne wydarzenia w ogóle (jak również rozwój PTSD) są związane z rozwojem wielu problemów zdrowotnych. Możliwe jest również, aby osoba zakontraktowała chorobę przenoszoną drogą płciową podczas próby lub ukończonego gwałtu, co prowadzi do innych problemów ze zdrowiem fizycznym.

Nic dziwnego, że gwałt może również prowadzić do problemów ze zdrowiem reprodukcyjnym. Osoba, która przeżyła gwałt, może doświadczyć niskiego pożądania seksualnego i zredukowanego zachowania seksualnego. Jeśli podejmowane są czynności seksualne, mogą one nie czerpać wiele satysfakcji lub przyjemności z tych czynności i mogą odczuwać ból, strach lub niepokój. Wstyd i wina wynikające z gwałtu mogą również kolidować z pragnieniem i satysfakcją z seksu. Osoby, które przeżyły napaść seksualną z dzieciństwa, mogą mieć poważniejsze problemy seksualne. Penetracja podczas napaści seksualnej zwiększy również ryzyko wystąpienia problemów seksualnych.

Niezdrowe zachowania

Osoby, które przeżyły gwałt, często angażują się w ryzykowne zachowania seksualne, takie jak niestosowanie ochrony lub posiadanie większej liczby partnerów seksualnych. Ponadto, próbując poradzić sobie z intensywnymi nieprzyjemnymi emocjami, które wynikają z gwałtu, wiele osób będzie miało problemy z używaniem substancji lub inne niezdrowe zachowania (takie jak samookaleczenia). Mogą dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, i mogą unikać programów telewizyjnych, artykułów w prasie lub rozmów dotyczących napaści seksualnej.

Leczenie problemów psychologicznych i zachowań

Dla wielu osób, które przeżyły gwałt, objawy te ustępują z czasem. Jednak dla niektórych objawy te mogą się utrzymywać, a nawet nasilać. Na szczęście dostępne są zabiegi, które okazały się bardzo skuteczne w zmniejszaniu liczby negatywnych objawów, które mogą rozwinąć się po gwałcie. Dwa takie zabiegi to terapia ekspozycji i terapia przetwarzania poznawczego. Możesz znaleźć terapeutę w swojej okolicy, który zapewnia te zabiegi. Ponadto wsparcie społeczne i nauczenie się zdrowego zarządzania emocjami może być bardzo pomocne.

Wreszcie, istnieje wiele pomocnych zasobów w Internecie dla osób, które przeżyły gwałt. Dwie takie strony internetowe to Rape, Abuse i Incest National Network oraz National Sexual Violence Resource Centre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here