Jak utrata wagi może wyleczyc cukrzycę typu 2

0

Korzyści wynikające z utraty wagi w leczeniu cukrzycy zawsze znajdowały się na czele opieki diabetologicznej, szczególnie dla osób z cukrzycą typu 2 z nadwagą lub otyłością. Nadmierna waga może nasilać stan zapalny i utrudniać kontrolę poziomu cukru we krwi, powodując insulinooporność.

American Diabetes Association stwierdza, że: „Istnieją mocne i spójne dowody na to, że niewielka, utrzymująca się utrata masy ciała może opóźnić postęp z cukrzycy przed cukrzycą typu 2 i jest korzystna w leczeniu cukrzycy typu 2”. Ale co, jeśli utrata wagi może rzeczywiście pomóc w całkowitym odwróceniu cukrzycy typu 2? Naukowcy z badania klinicznego dotyczącego remisji cukrzycy (DiRECT) odkryli, że po 12 miesiącach interwencji 46% uczestników było w stanie osiągnąć remisję cukrzycy typu 2 poprzez utratę wagi w porównaniu z zaledwie 4% w grupie kontrolnej. Odkryli również, że im większa waga utraciła zwiększoną remisję (zdefiniowaną jako osiągnięcie A1c mniejszej niż 6,5 procent bez leczenia cukrzycy) cukrzycy typu 2.

Dyrektor medyczny Diabetes Alliance and Telediabetes Lead w The Mount Sinai Hospital i endokrynolog, dr Noga Minsky mówi: „Punktem wyjścia, który oferuje tak wielu ludziom, jest to, że cukrzyca jest odwracalna z utratą masy ciała. badania porównujące chirurgię bariatryczną ze zmianami stylu życia lub postępowaniem medycznym, gdzie leczenie niechirurgiczne nie prowadziło do remisji cukrzycy u żadnego pacjenta leczonego niechirurgicznie po dwóch do trzech lat. ” Ponadto Minsky mówi: „Obiecano, że cukrzyca została z powodzeniem cofnięta nawet u pacjentów, którzy chorowali na cukrzycę przez sześć lat, ale ważne jest, aby pamiętać, że pacjenci, którzy byli leczeni insuliną, zostali wykluczeni z badania”.

Badanie to zapewnia tak wielu ludziom z cukrzycą nadzieję, że nawet jeśli od pewnego czasu chorują na cukrzycę, utrata wagi może pomóc w uzyskaniu kontroli cukru we krwi i uwolnieniu leków.

Jak więc uczestnicy schudli?

Gdyby utrata wagi była łatwa, przemysł odchudzania nie przyjmowałby miliardów dolarów rocznie. Utrata masy ciała i utrzymanie wagi mogą być trudne. Ważnym krokiem do sukcesu jest znalezienie planu, którego można się trzymać. Niezwykle pomocne jest również zmodyfikowanie diety przez pracowników służby zdrowia i uważne śledzenie spożycia. Posiadanie nadzoru nie tylko pomaga trzymać się planu, ale także pomaga wyeliminować niektóre początkowe wybory związane z posiłkami.

W tym konkretnym badaniu uczestnicy przeszli całkowitą wymianę diety (825–853 kcal / dzień diety w formule przez trzy do pięciu miesięcy), stopniowe przywracanie żywności (od dwóch do ośmiu tygodni) oraz ustrukturyzowane wsparcie dla utrzymania długoterminowej utraty wagi. Pierwsze trzy miesiące obejmowały dietę bardzo niskokaloryczną, która może być trudna do utrzymania bez głodu i niedostatku. Przed dokonaniem tak drastycznych zmian w spożyciu kalorii najlepiej jest spotkać się z pracownikiem służby zdrowia, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj planu posiłków przyniesie wystarczający deficyt kalorii, aby pomóc Ci schudnąć i utrzymać cię w pełni i zadowolonym. Otrzymywanie ciągłej edukacji pozwoli Ci nauczyć się samodzielnie jeść, więc nie odzyskasz wagi.
Jaka masa musi zostać utracona w przypadku remisji cukrzycy?

Podobnie jak w przypadku wielu aspektów cukrzycy, kryteria procentowej utraty wagi prawdopodobnie będą musiały być zindywidualizowane. W tym konkretnym badaniu uczestnicy, którzy stracili największą masę ciała, mieli wyższy wskaźnik remisji cukrzycy. Utrata masy ciała była zróżnicowana wśród uczestników, wahając się od około 11-33 funtów (5-15 kg) i średnio około 22 funtów (10 kg). Nie jest jasne, jaki procent ich masy ciała się równał.

American Diabetes Association sugeruje, że wykazano, że 5-procentowa utrata początkowej masy ciała poprawia kontrolę glikemii i zmniejsza zapotrzebowanie na leki obniżające stężenie glukozy. Ponadto potrzebna jest 5-procentowa utrata masy ciała w celu poprawy kontroli glikemii, lipidów i ciśnienia krwi, a długotrwała utrata masy wynosząca 7 procent jest optymalna. Dla osoby ważącej 200 funtów, 5-procentowa utrata wagi przyniosłaby 10 funtów, a 7-procentowa utrata masy ciała to 14 funtów. Oczywiście, utrata masy ciała potrzebna do zmniejszenia A1c do mniej niż 6,5 procent będzie się różnić w zależności od osoby, ale 5 do 7 procent redukcji wagi jest rozsądnym początkiem.
Utrata masy ciała nie jest po prostu dobra dla kontroli cukru we krwi

Widzieliśmy korelację między depresją, otyłością i cukrzycą. Utrata wagi i poprawa kontroli glikemii były związane z poprawą energii, lepszym snem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here