Orgazm i seks, gdy się spodziewasz

0

Czy obawiasz się, że seks lub orgazm mogą zaszkodzić Twojemu dziecku lub zagrozić ciąży? Nie jesteś sam. Jedna na cztery kobiety zgłasza strach przed seksem w czasie ciąży. Wielu mężczyzn obawia się także skrzywdzenia partnera w ciąży lub nienarodzonego dziecka stosunkiem płciowym.

Oto dobra wiadomość: dla ogromnej większości kobiet seks i orgazm są nie tylko bezpieczne w czasie ciąży, ale także zdrowe sposoby na zmniejszenie stresu i promowanie dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Ważne rozmowy

Badania wykazały, że stosunek seksualny i orgazm nie powodują ani nie zwiększają ryzyka negatywnych skutków dla dziecka lub matki. W normalnej i zdrowej ciąży orgazm nie zwiększa ryzyka poronienia lub porodu przedwczesnego. Aktywność seksualna może mieć nawet pozytywny wpływ na ciążę, zwiększając poziom hormonów dobrego samopoczucia, takich jak oksytocyna i zwiększając przepływ krwi (i tlenu) do macicy.
Pomimo faktu, że wszyscy – ty, twój lekarz, pakowacze w supermarkecie, wszyscy – wiedzą, że seks jest tym, czym większość ludzi zajdzie w ciążę, wielu wciąż boi się mówić o seksie i ciąży.

Możesz zadawać pytania swojej położnej lub lekarzowi, ale czujesz się zbyt zawstydzony. Twój lekarz może wahać się, czy poruszyć temat.
„Wszyscy czują się niekomfortowo w związku z seksem” – wyjaśnia dr Michael Krychman, dyrektor wykonawczy Centrum Zdrowia Seksualnego i Medycyny Przetrwania w Południowej Kalifornii. „[Jest] zmowa milczenia. Lekarze nie pytają, pacjenci nie mówią. Ważne jest, aby obie strony dyskutowały o tym otwarcie ”.

Twoje ciało podczas orgazmu

Zrozumienie, czym jest orgazm i co dzieje się podczas jednego, może pomóc zmniejszyć lęki i niepokój wokół orgazmu i ciąży, a także pomóc zrozumieć związek między orgazmem, ciążą i porodem.

Podniecenie seksualne można zacząć od myśli, obrazu lub zwykłego dotyku. Twoje serce zaczyna bić trochę szybciej. Możesz rumienić się nie tylko na policzkach, ale także w innych częściach ciała, takich jak klatka piersiowa i szyja. Przepływ krwi zwiększa się do genitaliów, a obszar staje się spuchnięty i bardziej wrażliwy na dotyk.
Gruczoły Bartholina – które siedzą tuż po prawej i lewej stronie twojego pochwy – wydzielają płyny pobudzające, które smarują pochwę i wargi sromowe. Łechtaczka – która znajduje się tuż nad cewką moczową – zawiera ponad 8000 zakończeń nerwów czuciowych. Lekko wsuwa się pod kaptur, ponieważ staje się również spuchnięty i bardziej wrażliwy na dotyk. Ponadto, wraz ze wzrostem pobudzenia seksualnego, mięśnie na ogół zaczynają napinać się na całym ciele. Otwarcie pochwy również się zaciska.

Uogólnione napięcie mięśni i budowanie wrażliwości podczas stymulacji seksualnej trwa. Kiedy (i jeśli) nastąpi orgazm, mięśnie pochwy, odbytu i macicy kurczą się rytmicznie. Te mimowolne skurcze są częścią tego, co tworzy fizyczne odczucie „uwolnienia”, które towarzyszy orgazmowi.

Kiedy to wszystko się dzieje, twoje ciało wypuszcza koktajl hormonów, w tym obfitą dawkę oksytocyny i endorfin. Oksytocyna jest hormonem „miłości” i promuje wiązanie. Zmniejsza to również ból. Endorfiny są również hormonami dobrego samopoczucia, które zmniejszają ból.

Badania wykazały, że orgazm i stymulacja pochwy mogą podwoić zdolność kobiety do tolerowania bólu. Może to być ważne przy porodzie, ponieważ nacisk dziecka przechodzącego przez kanał pochwowy zaskakująco zmniejsza część bólu porodowego.

Czy seks i orgazm są bezpieczne?

Tak, w zdrowej, normalnej ciąży, seks i orgazm są bezpieczne. Nie są tylko bezpieczne, ale są także korzystne dla matki, jej rozwijającego się dziecka i relacji, jaką ma ze swoim partnerem.

Nie stwierdzono, by seks i orgazm podczas zdrowej ciąży zwiększały ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego lub innych powikłań ciąży.

Jednym z powodów, dla których ludzie obawiają się, że seks może być szkodliwy dla ciąży, są skurcze orgazmu. Czasami mogą powodować łagodne skurcze po seksie, a później w ciąży wywoływać skurcze Braxtona Hicksa. (Skurcze Braxtona Hicksa są skurczami macicy, które występują w drugiej połowie ciąży i pomagają przygotować macicę do porodu i „prawdziwych” skurczów porodowych. Ale nie są skurczami porodowymi.)

Czy te skurcze po orgazmie mogą wywołać przedwczesny poród lub poronienie? Badania mówią nie. Nie musisz się martwić o łagodne skurcze lub skurcze występujące po orgazmie, jeśli nie jesteś szczególnie narażony na poród przedwczesny.

Skurcze macicy po seksie mogą wydawać się nowym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miałeś skurczów po seksie i nigdy nie zauważyłeś skurczów macicy po stosunku, kiedy nie byłaś w ciąży (niewielu to robi.)
Jednakże, jak czytałeś powyżej, skurcze macicy są normalną częścią orgazmu. Są nieszkodliwe, gdy nie jesteś w ciąży, i nadal jesteś nieszkodliwy, gdy jesteś. Po prostu zauważasz je teraz z powodu powiększonej macicy i zwiększonej uwagi na ciężarne ciało.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here